کاهش 30 درصدی بهره وری کارمندان به دلیل کمبود ریزمغذی ها

به گزارش وبلاگ مهدی آبادانی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه کمبود ریزمغذی ها تا 30 درصد بهره وری کارمندان را کاهش می دهد، گفت: ابتلا به بیماری های غیرواگیر در جمعیت بین 30 تا 70 سال شایع تر است.

کاهش 30 درصدی بهره وری کارمندان به دلیل کمبود ریزمغذی ها

به گزارش وبلاگ مهدی آبادانی، دکتر زهرا عبداللهی روز شنبه در نشست کارگاه آموزشی بهبود تغذیه کارکنان که در این وزارتخانه برگزار شد با بیان اینکه بیماری های غیرواگیر نخستین دلیل مرگ و میر در دنیا هستند، اضافه نمود: سالانه 38 میلیون نفر در سراسر دنیا به دلیل ابتلا به بیماری های غیرواگیر جان خود را از دست می دهند؛ مسائل قلبی- عروقی، سرطان ها، دیابت و مسائل تنفسی از شایع ترین بیماری های غیرواگیر محسوب می شوند.

وی با اشاره به اینکه 40 درصد افرادی که به دلیل بیماری های غیرواگیر جان خود را از دست می دهند در سنین بهره وری بوده و از جمعیت فعال جامعه هستند، گفت: دو سوم مرگ و میرهای ناشی از بیماری های غیرواگیر به دلایل مختلفی همچون تغذیه نامناسب، عدم تحرک و دخانیات گزارش شده است.

الگوی غذایی نامناسب و تحرک ناکافی از علل مرگ و میرهای ناشی از بیماری های غیرواگیر

عبداللهی ادامه داد: الگوی غذایی نامناسب و تحرک ناکافی دو دلیل اصلی مرگ و میرهای ناشی از بیماری های غیرواگیر در کشور هستند؛ بر اساس مستنداتی که در دنیا وجود دارد با تغذیه مناسب می توان از ابتلا به این بیماری ها پیشگیری کرد.

به گفته مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، 30 درصد از ابتلا به سرطان ها درصورت داشتن رژیم غذایی سالم قابل پیشگیری هستند.

وی در ادامه به نقش مهم تغذیه در بازدهی و بهره وری کارمندان اشاره و گفت: سالانه 270 میلیون حادثه شغلی اتفاق می افتد که منجر به مرگ 355 هزار نفر می شود.

کمبود ریزمغذی ها تا 30 درصد بهره وری کارمندان را کاهش می دهد

عبداللهی با تاکید بر اینکه بین نوع تغذیه کارکنان و خستگی و خواب آلودگی آنها در محیط کار ارتباط مستقیمی وجود دارد، اضاف کرد: تعداد روزهای غیبت در محیط کار در کارکنان چاق 2 برابر افرادی است که وزن متناسب دارند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به اینکه کمبود ریزمغذی ها تا 30 درصد بهره وری کارمندان را کاهش می دهد، گفت: ابتلا به بیماری های غیرواگیر در جمعیت بین 30 تا 70 سال شایع تر است و زمانی که الگوی تغذیه در این سن نامناسب باشد احتمال ابتلا افزایش می یابد.

وی با اظهار تاسف نسبت به اینکه اضافه وزن در گروه سنی 30 تا 70 سال در ایران شیوع بالایی دارد، شرح داد: چاقی ریزفاکتور اصلی ابتلا به بیماری های غیرواگیر است. حداقل 50 درصد جامعه تحرک کافی ندارند که 47 درصد این آمار را آقایان و 64 درصد را بانوان تشکیل می دهند.

کاهش 20 درصدی بازدهی کارمندان درصورت تغذیه نامناسب

عبداللهی با بیان اینکه به ازای هر 6 ساعت نشستن در روز در مقایسه با 3 ساعت نشستن، خطر مرگ در مردان 18 درصد و در زنان 37 درصد افزایش پیدا می کند، یادآور شد: هرچه مقدار پشت میز نشینی و کم تحرکی بیشتر باشد ریسک مرگ ناشی از بیماری های شایع افزایش پیدا می کند.

وی شرح داد: زمانی که کارمندان سبک زندگی مناسب نداشته باشند به این معنا است که خطر بروز سکته ها در این افراد 70 درصد و سرطان ها 71 درصد، بیماری های قلبی-عروقی 82 درصد و دیابت 91 درصد افزایش پیدا می کند.

به گفته عبداللهی، از دیدگاه بین المللی توجه به سلامت کارمندان بسیار مهم است و ما اگر بخواهیم ابتلا به بیماری های غیرواگیر را در این افراد جامعه کنترل کنیم باید به سبک زندگی آنها توجه کنیم که این امر به رشد اقتصادی کشور هم کمک خواهد کرد.

وی در سرانجام گفت: با اعلام سازمان دنیای بهداشت بازدهی کارمندان در محیط کار درصورتی که تغذیه مناسبی نداشته باشند به طور میانه 20 درصد کاهش خواهد یافت. در ایالات متحده آمریکا سالانه حدود 39 میلیارد دلار به دلیل غیبت از کار، محدود شدن فعالیت جسمی و معلولیت ناشی از دیابت هزینه شده است.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین

به "کاهش 30 درصدی بهره وری کارمندان به دلیل کمبود ریزمغذی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 30 درصدی بهره وری کارمندان به دلیل کمبود ریزمغذی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید