مصرف سیگار الکترونیکی باعث سکته قلبی می گردد

به گزارش وبلاگ مهدی آبادانی، دانشمندان می گویند مصرف سیگار الکترونیکی می تواند خطر لخته شدن خون را افزایش دهد.

مصرف سیگار الکترونیکی باعث سکته قلبی می گردد

به نقل از اکسپرس، لخته شدن خون و فشار خون ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند، زیرا فشار خون بالا می تواند در بعضی موارد نشانه ای از تشکیل لخته باشد. عوامل زیادی می تواند باعث افزایش خطر لخته شدن خون گردد.

آمبولی ریوی، نارسایی کلیوی و سکته مغزی از جمله عوارض لخته شدن خون است. یکی از بدترین عوامل دخیل در این موضوع بی تردید استعمال دخانیات است.

دانشمندان به تازگی اقدام به انجام تحقیقات گسترده در این زمینه کردند. در بسیاری از کشور ها مردم برای ترک استعمال دخانیات، سیگار های الکترونیکی مصرف می نمایند.

تحقیقات نشان می دهد مصرف سیگار های الکترونیکی به شدت در دنیا افزایش یافته به طوری که یک نفر در هر 5 دانش آموز دبیرستانی در انگلیس در سال گذشته میلادی از این نوع سیگار استفاده می نموده است.

مطالعات دانشمندان آمریکایی بر روی افراد بستری شده در بیمارستان نشان می دهد سیگار های الکترونیکی لزوماً جایگزینی بهتر برای استعمال دخانیات نیست. در همین رابطه، محققان سوئدی در تحقیقات خود پی بردند ارتباط مستقیمی میان لخته شدن خون و افزایش فشار خون با مصرف سیگار های الکترونیکی وجود دارد.

در این تحقیقات، پژوهشگران اقدام به آنالیز افراد 18 تا 45 ساله ای کردند که سیگار الکترونیکی مصرف می کردند. دانشمندان طی این پژوهش اقدام به سنجش فشار خون، ضربان قلب و نمونه های خونی آن ها کردند. بعلاوه فراتر از این موضوع، محققان گردش خون در رگ های کوچک و مویرگ های افراد قبل و بعد از مصرف سیگار الکترونیکی را هم مورد آنالیز قرار دادند.

شواهد نشان داد استفاده از سیگار الکترونیکی حاوی نیکوتین باعث ایجاد تغییرات کوتاه مدت آنی در این افراد می گردد. به طور میانگین اندازه لخته شدن خون در این افراد پس از 15 دقیقه به اندازه 23 درصد افزایش یافت و پس از 60 دقیقه به سطح عادی بازگشت.

بعلاوه رگ های خونی این افراد پس از استفاده از سیگار الکترونیکی به طور موقت تنگ تر شد. ضربان قلب این افراد هم از 66 ضربه در دقیقه به 73 ضربه افزایش یافت. محققان دریافتند که اندازه فشار خون این افراد از 108 میلی متر جیوه به 117 میلی متر افزایش یافت.

دانشمندان می گویند استفاده از سیگار الکترونیکی به تازگی در دنیا رایج شده و هنوز تحقیقات درباره مضرات آن به طور کامل انجام نشده است. ما در پژوهش خود شاهد آن بودیم که سیگار های الکترونیکی حاوی نیکوتین خطر لخته شدن خون را افزایش داده و باعث تنگ شدن رگ ها می گردد.

متاسفانه امروزه بسیاری از مردم از سیگار های الکترونیکی به اسم راهکاری بی خطر برای ترک استعمال دخانیات استفاده می نمایند. این در حالی است که این سیگار ها بی خطر نبوده و می تواند سلامت بدن را مخاطره بیندازد. در سال 2020 سان فرانسیسکو به نخستین شهری در آمریکا تبدیل شد که فروش سیگار های الکترونیکی را به علت مضرات آن ممنوع اظهار داشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "مصرف سیگار الکترونیکی باعث سکته قلبی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف سیگار الکترونیکی باعث سکته قلبی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید