چین وارد رقابت با نورالینک شد؛ رونمایی از تراشه مغزی برای کنترل اجسام با یاری افکار

به گزارش وبلاگ مهدی آبادانی، محققان چینی به تازگی در انجمن Zhongguancun پکن از اولین مدل هوش مصنوعی تبدیل متن به ویدیو این کشور با نام Vidu در رقابت با Sora از OpenAI رونمایی کردند. در همین کنفرانس بعلاوه از سیستم رابط مغز و ماشین (BMI) موسوم به NeuCyber Array BMI نیز رونمایی شده است که می توان از آن به عنوان فناوری شبیه به تراشه مغزی شرکت نورالینک یاد کرد.

چین وارد رقابت با نورالینک شد؛ رونمایی از تراشه مغزی برای کنترل اجسام با یاری افکار

براساس گزارش های منتشرشده، ظاهراً چینی ها فناوری تراشه مغزی خود را در این انجمن نمایش داده اند؛ هرچند هنوز هیچ ویدیویی از آن در اینترنت منتشر نشده است. نشریات چینی می گویند در این ویدیو یک میمون که رشته های الکترود در مغز آن کاشته شده بود، توانسته است با افکار خود یک بازوی رباتیک را کنترل نموده و با یاری آن، یک توت فرنگی را از جای خود بلند کند.

تراشه مغزی چین

لو مینمین، مدیر مؤسسه چینی تحقیقات مغز در پکن که این سیستم را با شرکت NeuCyber NeuroTech توسعه داده است، می گوید:

سیستم NeuCyber Array BMI شکاف به وجودآمده درزمینه فناوری رابط تهاجمی مغز و ماشین با عملکرد بالا در چین را پر می نماید.

او در ادامه می گوید این سیستم به عنوان یک بزرگراه اطلاعاتی برای مغز عمل می نماید و ضمن ساده کردن ارتباط با دستگاه های خارجی، فناوری های پیشرفته را در تعامل میان انسان و ماشین و هوش ترکیبی ارائه می نماید. مینمین می گوید:

به طور خلاصه، این فناوری تغییرات ظریف سیگنال های الکتریکی نورون ها را ثبت می نماید و پس از رمزگشایی اهداف مغز، می تواند افکار را محقق کند.

سیستم NeuCyber Array BMI از سه جزء اصلی تشکیل شده است. دو جزء اول آرایه میکروالکترودی انعطاف پذیر با توان عملیاتی بالا و یک سیستم اکتساب سیگنال عصبی با سرعت بالا با هزار کانال هستند. جزء سوم نیز یک الگوریتم رمزگشایی عصبی پیشرفته براساس مکانیزم کنترل پیش خورد (فیدفوروارد) است که می تواند یک نقشه دقیق بین فعالیت عصبی مغز و پارامترهای حرکتی فراوری کند.

آموزشگاه مهندسی چین ضمن استقبال از این فناوری می گوید که این رابط مغز و ماشین چشم اندازهای کاربردی گسترده ای دارد و در آینده می تواند به انجام برنامه های مختلفی یاری کند و بهبود کیفیت زندگی مردم را به همراه خواهد داشت.

منبع: دیجیاتو

منبع: انتخاب

به "چین وارد رقابت با نورالینک شد؛ رونمایی از تراشه مغزی برای کنترل اجسام با یاری افکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین وارد رقابت با نورالینک شد؛ رونمایی از تراشه مغزی برای کنترل اجسام با یاری افکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید