پیچ خوردگی پا؛ روش های مداوا

به گزارش وبلاگ مهدی آبادانی، بسیاری از آسیب ها تحت اسم پیچ خوردگی نام برده می شوند ولی پیچ خوردگی واقعی آسیب به لیگامان ها است. لیگامان ها یا رباط ها، نوارهای چربی از بافت همبند هستند که در داخل مفصل یک استخوان را به استخوان دیگر متصل می نمایند. پیچ خوردگی ها بیشتر در مفصل مچ پا و زانو روی می دهد. علایم و نشانه های پیچ خوردگی عبارت اند از: تورم سریع، گاهی همراه با تغییر رنگ پوست، اختلال در عملکرد مفصل یا احساس ناپایداری، درد و حساسیت در ناحیه درگیر و بروز مشکل در استفاده از مفصل.

پیچ خوردگی پا؛ روش های مداوا

پیچ خوردگی پا؛ روش های مداوا

مصاحبه با دکتر حمید بهتاش متخصص ارتوپدی

شاید شما هم واژه پیچ خوردگی را شنیده باشید. پیچ خوردگی زمانی روی می دهد که ضربه ای مانند سقوط، لغزیدن یا تصادف روی دهد. در این حالت مفصل بیش از حد حرکت می نماید و رباط کشیده یا پاره می گردد. برای آشنایی بیشتر با پیچ خوردگی و افزایش اطلاعات مان در این خصوص پای صبحت دکتر حمید بهتاش، متخصص ارتوپدی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران نشستیم.

پیچ خوردگی چطور ایجاد و در کدام مفصل بیشتر مشاهده می گردد؟

بسیاری از آسیب ها تحت اسم پیچ خوردگی نام برده می شوند ولی پیچ خوردگی واقعی آسیب به لیگامان ها است. لیگامان ها یا رباط ها، نوارهای چربی از بافت همبند هستند که در داخل مفصل یک استخوان را به استخوان دیگر متصل می نمایند. پیچ خوردگی ها بیشتر در مفصل مچ پا و زانو روی می دهد. علایم و نشانه های پیچ خوردگی عبارت اند از: تورم سریع، گاهی همراه با تغییر رنگ پوست، اختلال در عملکرد مفصل یا احساس ناپایداری، درد و حساسیت در ناحیه درگیر و بروز مشکل در استفاده از مفصل.

چطور می توانیم بفهمیم که مچ پا یا زانویمان پیچ خورده است؟

هر مفصلی در بدن می تواند دچار پیچ خوردگی گردد. در هنگام پیچ خوردگی مفاصل می توانند فعالیت داشته باشد یا اینکه ناپایدار باشند. حرکات و فشار روی لیگامان یا رباط دردناک است. اگر مفصل قادر به حرکت نباشد ممکن است آسیب همراه شکستگی یا در رفتگی باشد. اگر شما به شکستگی یا آسیب جدی رباط در مفاصل مشکوک هستید و یا درد و سختی در تکان دادن مفصل بعد از دو یا سه روز از بین نرود به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است دستور تهیه عکس را به منظور کشف شکستگی احتمالی بدهد.

آیا پیچ خوردگی ها با یکدیگر تفاوت می نمایند؟

به طور کلی هرچه درد شدیدتر باشد آسیب شدیدتر است. پیچ خوردگی ها از نظر شدت از خفیف تا شدید متغیر است. پیچ خوردگی خفیف زمانی روی می دهد که فیبرهای داخل لیگامان بیش از حد کشیده شوند یا مختصری پاره شوند. ممکن است شما در هنگام حرکت دادن مفصل درد خفیف تا قابل توجهی داشته باشید و هنگامی که به مفصل دست می زنید حساسیت و درد داشته باشد. تورم مختصری وجود دارد یا اصلا تورم وجود ندارد شما معمولا می توانید وزن خود را روی مفصل وارد سازید و عکس های رادیولوژی طبیعی هستند. پیچ خوردگی های خفیف تکرار شونده منجر به تضعیف مفصل می گردند. در اغلب موارد مفصلی که دچار پیچ خوردگی خفیف شده است قادر خواهد بود ظرف حدود 24 ساعت وزن را تحمل نماید و در ظرف دو هفته کاملا التیام یابد.

درباره نوع میانه و شدید پیچ خوردگی هم شرح دهید؟

هنگامی که فیبرهای لیگامانی دچار پارگی می شوند ولی رباط به طور کامل پاره نمی گردد شما به پیچ خوردگی میانه گرفتار شده اید. درد و حساسیت موضعی هنگام لمس میانه هستند ولی ممکن است به علت احساس ناپایداری از استفاده بخش آسیب دیده اکراه داشته باشید. ممکن است شما کمی تورم داشته باشید و دچار تغییر رنگ سیاه، آبی و یا کبود شده باشید. اگر هم یک یا چند رباط به طور کامل پاره شوند شما به پیچ خوردگی شدید گرفتار نشده اید. ناحیه دردناک، متورم و کمبود شده است. شما نمی توانید مفصل تان را به طور طبیعی حرکت دهید یا بر آن فشار وارد سازید اگر سعی در استفاده از آن نمایید ممکن است احساس عدم تعادل کنید.

برای درمان پیچ خوردگی چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم؟

برای پیچ خوردگی ساده از یخ به مدت 24 ساعت بعد از آسیب استفاده نمایید تا تورم را کاهش دهید. مفصل را با پوشش های محافظی نظیر بانداژ الاستیک حمایت کنید و آن را در شرایط بالا نگه دارید، به آرامی فعالیت طبیعی را آغاز کنید. وقتی که یک روز یا بیشتر گذشت به تدریج مفصل گرفتار را آزمایش کنید.

اگر بخواهیم با استفاده از دارو، دردمان را ساکت کنیم چه کارهایی توصیه می کنید؟

ممکن است بخواهید از استامینوفن برای کاهش درد بهره ببرید یا از داروهایی نظیر بروفن برای تسکین درد توام با تورم بهره ببرید. دقت کنید که مصرف آسپرین و بعضی از مسکن های دیگر ممکن است خون ریزی را افزایش دهند به این علت حتما سعی کنید نظر پزشکان را جویا شوید.اگر پیچ خوردگی به مقدار ای جدی باشد که مفصل را دچار ناپایداری کند هم می توانیم آن را با دارو بهبود بخشیم؟

در این حالت ممکن است شما به عمل جراحی برای ترمیم رباطی که پیچ خورده یا از استخوان جدا شده احتیاج پیدا کنید. بعلاوه ممکن است پزشک شما با گچ یا آتل ناحیه مفصل پیچ خورده را بی حرکت سازد. توصیه های پزشک در خصوص بازتوانی را انجام دهید. این مرحله شامل برنامه درمانی زیر نظر فیزیوتراپ و برنامه ای ورزشی برای تقویت عضلانی اطراف مفصل پیچ خورده است.

PRICEبعضی افراد به طور مکرر دچار پیچ خوردگی می شوند، آیا این افراد می توانند پیشگیری نمایند؟

هنوز به طور قطع نمی توان گفت با بانداژ، آتل گیری یا پوشاندن زانوها، مچ پا، مچ دست یا آرنج بتوان به طور موثری از پیچ خوردگی جلوگیری کرد ولی این وسایل ممکن است در بازتوانی آسیب ها کاربرد داشته باشد. ورزش کردن مخصوصا ورزش های استقامتی برای قوی کردن عضلاتی که از طریق آسیب های مکرر ضعیف شده اند و برای پایدار کردن مفصل به منظور یاری به پیشگیری از پیچ خوردگی های مکرر لازم هستند.

PRICE را به خاطر بسپار!

اگر شما دچار یک آسیب جزیی بافت نرم شدید، مراحل زیر را به خاطر بسپارید. محافظت، استراحت، یخ، فشار، بالا بودن. (معادل انگلیسی این لغات در اصطلاح PRICE خلاصه شده است). رعایت مراحل یاد شده می تواند فرایند بهبود شما را تسریع کند:

محافظت (Protection): ناحیه درگیر را بی حرکت سازید، التیام را تسریع کنید و از آسیب بیشتر جلوگیری کنید. در صورت لزوم از پوشش های الاستیک، آتل ها، چوب زیر بغل یا عصا بهره ببرید.

استراحت (Rest): از فعالیت هایی که موجب درد یا تورم می شوند خودداری نمایید. استراحت برای تحریک التیام بافتی در عضو آسیب دیده لازم است. سعی کنید قسمت های آسیب ندیده بدن را متحرک و فعال نگه دارید تا از بد فرمی شدید پیشگیری گردد.

یخ (Ice): برای کاهش درد، تورم یا گرفتگی عضلات به سرعت روی ناحیه آسیب دیده یخ قرار دهید. استفاده از کیسه یخ، قرار دادن محل در خرده های یخ و ماساژ دادن با یخ همگی برای کوچک کردن ناحیه آسیب دیده مفید هستند. یخ را به طور دوره ای تا زمانی که تورم ادامه دارد استفاده نمایید.

فشار(Compression): تورم می تواند موجب از دست رفتن حرکت در مفصل آسیب دیده گردد. برای کنترل درد، ناحیه آسیب دیده را با پوشش ها و باندکشی فشرده سازید تا اینکه تورم قطع گردد.

بالا بردن (Elevation): دست یا پای آسیب دیده را تا سطحی بالا تر از قلب بالا ببرید تا تورم کاهش یابد. این حرکت مخصوصا شبانگاهان اهمیت دارد.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "پیچ خوردگی پا؛ روش های مداوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیچ خوردگی پا؛ روش های مداوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید