بیانیه شورای عالی امنیت ملی درباره تمدید توافق ایران و آژانس

به گزارش وبلاگ مهدی آبادانی، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی امروز (دوشنبه) در مورد انتها موعد بیانیه مشترک ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی توضیحاتی ارائه کرد.

بیانیه شورای عالی امنیت ملی درباره تمدید توافق ایران و آژانس

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در این بیانیه اعلام نمود: امروز سوم خردادماه 1400 فرصت سه ماهه در خصوص نگهداری داده های دوربین های نظارتی نصب شده در تاسیسات هسته ای ایران به خاتمه می رسد.

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر تداوم توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران بر اساس قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران در خصوص نحوه ادامه کار پس از انقضای زمان توافق قبلی با آژانس بین المللی انرژی اتمی تصمیم گرفت؛ با توجه به در جریان بودن مذاکرات فنی پیرامون حل و فصل موضوعات پادمانی بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی که به موازات مذاکرات وین در جریان است، حفظ داده های دوربین های نظارتی را به مدت یک ماه از تاریخ سوم خردادماه 1400 ادامه دهد تا از این طریق فرصت لازم برای پیشرفت و به نتیجه رسیدن مذاکرات فراهم گردد.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران امروز با بیان این که تصمیم ایران برای ادامه ضبط داده های دوربین ها حداکثر به مدت یک ماه دیگر به اطلاع آژانس رسید، گفت: داده های سه ماه گذشته همچنان در اختیار سازمان انرژی اتمی است و به آژانس منتقل نمی گردد و داده های یک ماه پیش رو هم صرفا نزد ایران خواهد ماند.

همچنین رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز طی یک کنفرانس خبری از تمدید یک ماهه تفاهم ایران و آژانس تا تاریخ 24 ژوئن (سوم تیرماه) اطلاع داد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با وبلاگ مهدی آبادانی با بیان اینکه در صورت تمدید تفاهم قبلی ایران و آژانس، دسترسی فراپادمانی به آژانس بین المللی انرژی اتمی داده نخواهد شد، گفت: اگر در خاتمه فرآیند گفت وگوها در وین، به نتیجه مشخصی برسیم، فیلم های ضبط شده می تواند در اختیار این سازمان قرار گیرد.

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی سوم اسفند ماه سال گذشته و پیش از توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی بیانیه ای مشترک صادر کردند. سازمان انرژی اتمی، آژانس را آگاه کرد که به منظور پایبندی به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی (قانون) تحت عنوان اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران (قانون)، ایران اجرای اقدامات داوطلبانه، آنگونه که در برجام آمده است، را از 5 اسفند 1399 متوقف خواهد نمود و یک تفاهم فنی دوجانبه موقت نیز حاصل شد.

بر اساس ضمیمه فنی تفاهم مشترک ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران برای مدت تا سه ماه اجازه داد تا دوربین های نصب شده در 8 تاسیسات یا ساختمان به منظور ضبط داده ها در محل خود حفظ و به کار خود ادامه دهد و همچنین در این مدت سوابق کامل بعضی فعالیت ها مانند کیک زرد، آب سنگین و ماشین ها را حفظ کند.

واکنش اتحادیه اروپا و روسیه

در همین حال جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) به تمدید توافق جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی واکنش نشان داد.

به نوشته رسانه های اروپایی، بورل درباره تداوم نظارت آژانس اتمی بر تأسیسات هسته ای ایران گفت: تأسیسات هسته ای ایران بیشترین نظارت را در دنیا دارند.

او همچنین با اشاره به مذاکرات احیای برجام در وین بین ایران و گروه 1+4 اضافه کرد: ایران آماده است تا به اجرای کامل تعهدات خود ذیل توافق هسته ای برگردد اگر واشنگتن هم به بخش مالی توافق عمل کند.

مسئول سیاست خارجی تحادیه اروپا با ابراز نگرانی از قدرنمند شدن ایران در فناوری هسته ای، گفت: هرچه حصول توافق (در مذاکرات وین) به تأخیر بیافتد، احتمال تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته ای بیشتر خواهد بود، و توافق تنها راه جلوگیری از این مسئله است.

همچنین میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی از تمدید یک ماهه تفاهم ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی استقبال و آن را برای فرایند گفت وگوها در وین مفید توصیف کرد.

منبع: فرارو

به "بیانیه شورای عالی امنیت ملی درباره تمدید توافق ایران و آژانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه شورای عالی امنیت ملی درباره تمدید توافق ایران و آژانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید